Asortyment Moje zakupy
  • Promocje

  • Nowości

  • Typ skóry

  • Akcesoria

  • Twarz

  • Ciało

  • Włosy

  • Intymność

  • Wegańskie

  • Dziecko

  • Dla panów

  • Dom

  • 11 faktów i mitów o kosmetykach naturalnych

    0
    11 faktów i mitów o kosmetykach naturalnych

    Kosmetyki naturalne nie są już sezonową nowością, ale świadomym wyborem wielu z nas. Czy warto je wybrać i dlaczego? Czym różnią się od kosmetyków konwencjonalnych? Jakie są ich wady i zalety? Wokół kosmetyków naturalnych narosło sporo mitów. Postaram się z nimi rozprawić w tym wpisie i odpowiedzieć rzetelnie na pytanie, co w kontekście kosmetyków naturalnych jest prawdą, a co fałszem; co faktem, a co mitem? Zapraszam do lektury.

    1. Kosmetyki naturalne nie uczulają — MIT

    Składniki kosmetyków naturalnych są... naturalne, ale to wcale nie oznacza, że niektórych osób nie mogą uczulać. Są tacy, których uczulają truskawki, owoce morza, orzechy, czy pyłki traw. A przecież wszystkie te alergeny pochodzą z natury. Oczywiście kosmetyki naturalne w przeciwieństwie do konwencjonalnych charakteryzują się krótszym składem i nie zawierają składników syntetycznych. To oznacza, że szansa na reakcję alergiczną jest mniejsza. Ale istnieje i alergicy powinni o tym pamiętać, decydując się, który kosmetyk wybrać.

    2. Kosmetyki naturalne są przyjazne dla środowiska — PRAWDA

    Naturalny skład sprawia, że niezużyty kosmetyk łatwo podlega biodegradacji. Jest zatem zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska. Poza tym za produkcją i sprzedażą kosmetyków naturalnych stoi filozofia troski o środowisko naturalne. Dlatego oprócz składu, ważne jest też opakowanie. Często kosmetyki naturalne zamknięte są w szklanych opakowaniach, a producenci minimalizują obecność plastiku. Również my W Składzie Prostym uważamy bardzo, żeby dać choć trochę oddechu naszej planecie. Dlatego nasze paczki nie zawierają grama plastiku, a jedynie biodegradowalne wypełniacze.

    3. Alkohol w składzie kosmetyku naturalnego to zawsze zło — MIT

    Alkohol alkoholowi nierówny. Różne związki chemiczne z tej grupy są wykorzystywane jako składniki kosmetyków, również naturalnych. Ich funkcja może być różna. Alkohole etylowe i izopropylowy mają działanie odkażające, konserwujące, odtłuszczające i regulują lepkość kosmetyku. Alkohole tłuszczowe zmiękczają naskórek, natłuszczają i wygładzają skórę. Poprawiają również nawilżenie skóry poprzez ograniczenie transepidermalnej utraty wody, stabilizują formuły kosmetyku oraz emulgują. Alkohole aromatyczne są składnikami kompozycji zapachowych oraz pełnią rolę konserwującą. Dlatego nie powinno się z klucza negatywnie oceniać składu kosmetyku tylko dlatego, że zawiera alkohol.

    4. Naturalne kosmetyki są zawsze drogie — MIT

    Cena każdego kosmetyku uzależniona jest od wielu czynników. Składniki użyte do produkcji oraz koszt ich pozyskania to ważna część ostatecznej ceny produktu. Faktem jest, że w przypadku kosmetyków naturalnych, produkowanych często w małych manufakturach, ta składowa jest wyższa niż w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. Z drugiej strony nie ma nic dziwnego w tym, że za zdrowe, naturalne, organiczne  składniki płaci się więcej niż za syntetyczne odpowiedniki. Producenci kosmetyków naturalnych, oprócz dbania o naturalny skład, zdecydowanie większą wagę przykładają też do opakowania produktu. Szklane opakowanie to wyższy koszt niż tanie plastikowe tworzywo.

    Kolejną składową ceny kosmetyku jest marketing. Im częściej widzisz dany produkt w telewizji, im większa gwiazda przekonuje Cię, że to jej osobisty wybór, tym wyższa cena kremu czy balsamu. W końcu ktoś musi za to wszystko zapłacić, a płaci właśnie konsument. Kosmetyki naturalne są w większości produkowane przez niewielkie manufaktury, które nie ponoszą takich kosztów marketingowych, bo produkt jakością broni się sam. Dlatego właśnie ich cena w większości nie jest wcale wyższa niż selektywnych produktów światowych marek, a skład najczęściej o niebo lepszy. I prosty :)

    5. Kosmetyki naturalne mają krótszy termin przydatności do użycia — PRAWDA

    Kosmetyki naturalne, podobnie konwencjonalne mają w składzie substancje konserwujące, które zapobiegają rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia skóry bakterii grzybów. Różnica jest taka, że są to konserwanty naturalne,  łagodniejsze niż te stosowane w kosmetykach konwencjonalnych. Dlatego termin ważności takich kosmetyków jest krótszy niż syntetycznych.

    6. Bio i eko, czyli naturalne — MIT

    Czy oznaczenia Bio i Eko na opakowaniach sklepowych kosmetyków oznacza, że kupujesz kosmetyki naturalne? Niestety niekoniecznie. Trend na ekologię i naturalność powoduje, że coraz więcej takich produktów pojawia się w sprzedaży. Ile w tym marketingu, a ile prawdy? Najlepiej odpowiesz sobie na to pytanie, analizując skład danego kosmetyku. Dobrym wyjściem jest również kupowanie w sklepach, które tę pracę wykonują za Ciebie i mają w ofercie tylko starannie wyselekcjonowane naturalne kosmetyki.

    7. Naturalne równa się wegańskie — MIT

    Kosmetyki naturalne mogą być wegańskie, ale nie są to pojęcia równoznaczne. Produkt wegański to taki, który nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego i nie jest nimi zanieczyszczony. Nie może być również testowany na zwierzętach, a jego produkcja nie może przebiegać w sposób zagrażający życiu i zdrowiu zwierząt. Oczywiście cała masa kosmetyków naturalnych spełnia te wymogi. Ale już choćby produkty zawierające wosk pszczeli (jak dostępne w Składzie perfumy) nie są wegańskie.

    8. Kosmetyki naturalne mają słabsze działanie niż tradycyjne — MIT

    Substancje zawarte w kosmetykach naturalnych wspomagają funkcje fizjologiczne skóry takie jak odbudowa kolagenu czy regulacja poziomu sebum. Nie ingerują one w naturalny rytm i procesy odnowy. Stymulują naturalne mechanizmy skóry i choć na efekty trzeba czasami poczekać trochę dłużej, to mamy gwarancję świadomej, zdrowej pielęgnacji.

    9. Kosmetyki naturalne nie zawierają konserwantów — MIT

    Jeśli kosmetyk ma nam posłużyć dłużej niż kilka dni, to skazany jest na konserwanty. Kosmetyki naturalne również je zawierają. Są to jednak konserwanty pochodzenia naturalnego.

    10. Kosmetyki konwencjonalne (syntetyczne) są bezpieczniejsze od naturalnych — MIT

    Bez względu na to, czy kosmetyk jest naturalny, konwencjonalny czy apteczny, musi spełniać te same ściśle określone normy i wymogi. Zanim dany produkt wejdzie do sprzedaży, musi on przejść ocenę bezpieczeństwa, podczas której oceniane są wykorzystane surowce, metoda oraz przebieg produkcji, działanie kosmetyku itp. Pod tym względem między kosmetykami naturalnymi podlegają tym samym normom.

    11. Kosmetyki naturalne wytwarzane są z surowców występujących w naturze — PRAWDA

    To właściwie cecha definiująca ten rodzaj kosmetyków. Ich naturalność opiera się na składzie, w którym w większości znajdują się naturalne komponenty. Znajdziesz w nich naturalne nierafinowane oleje, ekstrakty roślinne, witaminy, organiczne masła, czy olejki eteryczne. Tworzone ze świadomością i dbałością o jakość.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosmetykach naturalnych i dobrać odpowiedni dla siebie, koniecznie rozejrzyj się po Składzie :) 

    Komentarze do wpisu (0)

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl