
Wybór kosmetyków dla dzieci i niemowląt to spora zagwozdka dla świadomych rodziców. Często nasza przygoda z naturalnymi kosmetykami rozpoczyna się właśnie w okresie oczekiwania na dziecko. Zwalniamy wtedy i zaczynamy interesować się składami kosmetyków, którymi już za chwilę pielęgnować będziemy skórę noworodka. Zdaję sobie sprawę, że analiza składu nie jest prostym zadaniem, a producenci wielkich koncernów nie ułatwiają zadania, przekonując z okna telewizora o delikatności i wyjątkowości swoich produktów oraz idealnie dobranych składnikach dla skóry naszego dziecka. Otóż reklama niestety rządzi się swoimi prawami i obietnice składane przez producenta nijak mają się do rzeczywistości.
Stąd post, który mam nadzieję, pomoże Wam choć trochę w wyborze odpowiedniej pielęgnacji dla Waszych dzieci i rozjaśni enigmatycznie brzmiące nazwy ich składów.
CZARNA LISTA SKŁADNIKÓW, OD KTÓRYCH LEPIEJ TRZYMAĆ SIĘ Z DALEKA:
🛑 SLS i SLES (czyli Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate). Są to detergenty, które najczęściej znajdują się w większości drogeryjnych kosmetykach myjących ( mydłach, żelach po prysznic, szamponach, płynach do kąpieli). Naruszają barierę lipidową, przesuszają i podrażniają delikatną i wrażliwą skórę dziecka. Najczęściej znajdziecie je już na drugim miejscu w składzie.
🛑 PARABENY (Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Beznylparaben, Butylparaben). To konserwanty, które mogą powodować podrażnienia i odkładać się w naszym organizmie. Poza tym zostały uznane za substancje wpływające na naszą gospodarkę hormonalną.
🛑 PEG i PPG (glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe). Do ich produkcji używany jest tlenek etylenu, który uznawany jest za substancję rakotwórczą.
🛑 FILTRY PRZENIKAJĄCE (w składzie znajdziecie je pod nazwami: Etylhexyl Methoxycinnamate, Octyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, 4- Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA) . Przenikają do krwioobiegu, mają działanie drażniące, wykryto również, że naśladują działanie hormonów (mogą działać estrogennie).
🛑 PHENOXYETHANOL - jest to konserwant zabezpieczający produkt przed np. bakteriami. Może podrażniać skórę, powodować wysypki.
🛑 TRIETHANOLAMINE (TEA) - środek zmiękczający i regulujący PH. Substancja podejrzewana o działanie rakotwórcze.
🛑 PARAFFINUM LIQUIDUM - olej mineralny. Olej otrzymywany jest w procesie destylacji ropy naftowej. Na powierzchni skóry tworzy nieprzepuszczalną warstwę, przez co powoduje rozwój bakterii beztlenowych.
Co w takim razie jest alternatywą dla większości reklamowanych produktów dla dzieci?
Naturalne oleje, masła organiczne, naturalne składniki roślinne, witaminy.
🌿 OLEJE ROŚLINNE tłoczone na zimno, świetnie sprawdzą się zarówno do oraz po kąpieli, a także z powodzeniem zastąpią krem na odparzenia. Oleje nie tylko świetnie nawilżą i odżywią skórę dziecka, ale także złagodzą podrażnienia i suchość skóry. Sprawdzą się przy atopowym zapaleniu skóry.
Zapewnia naturalną pielęgnację skóry już od pierwszego dnia życia
- Szybko się wchłania nie pozostawiając tłustego filmu
- Nawilża, odżywia i regeneruje skórę dziecka
- Chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, mróz, deszcz
- Łagodzi podrażnienia i suchość skóry
- Pielęgnuje skórę przy AZS, egzemie i łuszczycy
100% Olej kokosowy bio tłoczony "na zimno". Bogaty w witaminy B, C, E, kwas foliowy, wapń, potas, magnez, cynk, fosfor, żelazo. Cenny przy pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, dłoni i paznokci.
- Nawilża, odżywia i regeneruje skórę
- Łagodzi podrażnienia i suchość skóry
- Pielęgnuje skórę przy AZS, egzemie i łuszczycy
- Zapewnia naturalną pielęgnację skóry już od pierwszego dnia życia
- Nawilża, odżywia i regeneruje skórę dziecka
- Chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
- Łagodzi podrażnienia, poparzenia słoneczne i suchość skóry
- Pielęgnuje skórę przy AZS, egzemie i łuszczycy
Olejek z lawendy
Działa oczyszczająco i kojąco. Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry i potówek, które często pojawiają się u dzieci. Regeneruje i odkaża skórę, jednocześnie jej nie podrażniając (jest jednym ze składników Płynu do mycia ciała Make Me Bio oraz Kremu dla dzieci Iossi)
Olejek z awokado
Działa pielęgnująco i nawilżająco. Dociera do najgłębszych warstw naskórka silnie nawilżając i odżywiając go (znajduje się w składzie Płynu do mycia dzieci Make Me Bio).
Ekstrakt z pestek malin
Nawilża i pielęgnuje. Pełni rolę naturalnego filtru przeciwsłonecznego. Poprawia barierę lipidową naskórka, działa przeciwzapalne (znajduje się w składzie Olejku dla dzieci i niemowląt Make Me Bio)
Ekstrakt z rumianku
Działa relaksująco i dezynfekująco. Niweluje problemy skórne dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Rumianek działa rozluźniająco, pomagając się uspokoić i spokojnie zasnąć (znajdziecie go w Olejku dla dzieci i niemowląt Make Me Bio)
Masło Shea
Bogate w witaminy A i E. Skóra po jego zastosowaniu jest gładka, nawilżona i pokryta zabezpieczającym lipidowym filmem (masło shea znajdziecie w Kremie dla dzieci Iossi)
Sprawdzajcie składy, nie dajcie zwieść się obietnicom producentów i postawcie na jakość. Mniej znaczy więcej i dotyczy to zarówno ilości używanych przez nas kosmetyków jak i długości ich składów.
Wszystkie dostępne produkty zarówno do mycia, jak i pielęgnacji dzieci znajdziecie tutaj.
Magdalena
Od dwóch lat używam kosmetyków bez SLS, SLES, Silikonów Parabenów Hydantoiny Sztucznych barwników PEGów I szczerze przyznaję moja jest mi wdzięczna, szkoda że nie wiedziałam o tym wcześniej.