
Czy na Twojej twarzy zauważyłaś rozszerzone naczynia krwionośne? A może doskwiera Ci uczucie pieczenia oraz widoczne zaczerwienienie? Nie ma powodu do obaw, skóra naczynkowa przy odpowiednim planie pielęgnacji oraz przestrzeganiu kilku istotnych zasad, może być w świetnej kondycji. Z poniższego wpisu, dowiesz się, w jaki sposób pielęgnować cerę naczynkową i troszczyć się o nią, w jaki sposób powstaje, a także jakich błędów unikać przy tym typie skóry, by zapewnić jej kompleksowe wsparcie.
Jak powstaje skóra naczynkowa?
Cera naczynkowa w dużej mierze uwarunkowana jest genetycznie. Ponadto za jej powstawanie często odpowiadają zmiany hormonalne (podwyższony poziom estrogenu), alergie czy choroby układu krążenia.
Warto też wiedzieć, jak wygląda cera naczynkowa. Widoczne, pojedyncze naczynka w okolicach nosa nie zawsze świadczą o tym, że ma się skórę naczynkową, ponieważ tego typu zmiany posiada wiele osób.
Skórę naczynkową rozpoznasz po tym, że:
- Widoczne naczynka są mało elastyczne — gwałtownie się rozszerzają, a bardzo wolno kurczą
- Skóra jest cienka i delikatna oraz płytko unaczyniona
- Gwałtownie reaguje na czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, ostre jedzenie, kosmetyki czy silne emocje
- Na skórze pojawiają się zaczerwienienia oraz rumień, którym towarzyszy uczucie pieczenia i ściągnięcia oraz świąd
- Zmiany naczyniowe widoczne są w kilku obszarach: na policzkach, brodzie, w okolicach nosa. Z czasem dochodzi do trwałego poszerzenia lub ich pęknięcia. Wówczas są to tzw. pajączki.
Jeżeli posiadasz cerę naczynkową, możesz mieć predyspozycje do trądziku różowatego — choroby przewlekłej, gdzie poza rumieniem i rozszerzonymi naczynkami pojawiają się także grudki i krostki. Poza specjalistycznym leczeniem pielęgnacja cery naczynkowej z trądzikiem różowatym opiera się na zasadach jak dla skóry naczynkowej. Przeczytasz o nich w dalszej części wpisu.
Jak sobie radzić z zaczerwienieniami na twarzy?
Trudne do kontrolowania zaczerwienienie skóry twarzy potrafi spędzić sen z powiek. Wystarczy, że spożyje się coś ostrego, odbędzie stresującą rozmowę, a nawet wypije kawę. Jeśli wypieki są uporczywe i długo się utrzymują to znak, że trzeba wzmocnić naczynia krwionośne, by poprawić ich elastyczność.
Kluczowa w tym wypadku jest systematyczna pielęgnacja, która będzie koić i łagodzić podrażnienia, zabezpieczać naczynka oraz chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym. Używaj kosmetyków dedykowanych cerze naczyniowej. Zawierają one składniki obkurczające i wzmacniające naczynka, poprawiające mikrokrążenie i odżywiające skórę.
Co stosować przy skórze naczyniowej?
- witaminę C – skutecznie uszczelnia i wzmacnia naczynka krwionośne
- witaminę K — działa przeciwkrwotocznie
- wyciąg z arniki górskiej — działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo
- ekstrakt z miłorzębu japońskiego — uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i poprawia ich elastyczność
- wyciąg z kasztanowca – zmniejsza kruchość naczyń i działa przeciwzapalnie
Można również skorzystać z odpowiednio dobranego zabiegu kosmetologicznego. Popularne i powszechne jest laserowe zamykanie naczynek, które wyraźnie niweluje zaczerwienienia i widoczność pajączków. Dla podtrzymania efektów ważna jest właściwa pielęgnacja skóry po zamykaniu naczynek, która będzie łagodzić i chronić cerę.
Jak można zapobiec pojawieniu się naczynek na skórze?
Z pewnością można podjąć szereg kroków, które zminimalizują ryzyko ich pojawiania się i pogłębiania — również przy predyspozycjach genetycznych. Przyda się świadomość, jakich błędów nie popełniać.
Czego unikać, mając skórę naczynkową:
- oczyszczania twarzy mydłem i peelingiem mechanicznym (zwłaszcza gruboziarnistym)
- intensywnego pocierania twarzy
- kosmetyków o działaniu wysuszającym
- dużych wahań temperatury
- długich i gorących kąpieli
- promieni słonecznych, mrozu oraz silnego wiatru
- ostrych przypraw i gorących napojów
- nadmiernego stresu i silnych emocji
Poza wystrzeganiem się wyżej wymienionych błędów równie istotna jest pielęgnacja cery naczynkowej w domu. Im wcześniej zaczniesz stosować odpowiednie produkty, tym większą masz szansę na powstrzymanie niekorzystnych zmian. Dobrze zaplanowana pielęgnacja skóry wrażliwej naczynkowej w dużym stopniu niweluje dyskomfort i podrażnienia.
Poniżej pokazuję pielęgnację skóry naczynkowej krok po kroku. Konkretne kosmetyki naturalne dla poszczególnych etapów pielęgnacji, znajdziesz na końcu wpisu :)
Oczyszczanie cery naczynkowej
Ponieważ odbywa się dwa razy dziennie, zadbaj o łagodne kosmetyki. Jeżeli po umycia twarzy czujesz, że skóra jest ściągnięta lub podrażniona to znak, że trzeba zmienić kosmetyk. Idealnie sprawdzą się preparaty o konsystencji olejku, balsamu, delikatnego żelu lub pianki. Następnie, aby zatrzymać wilgoć w naskórku, dać skórze ukojenie i wyrównać poziom pH, warto sięgnąć po tonik lub esencję czyli jego bogatszą formułę. Tak przygotowana skóra jest gotowa na kolejny etap pielęgnacji.
Serum dla cery naczynkowej
Serum to wielka wartość dodana w pielęgnacji cery naczynkowej, ponieważ właśnie w tym kosmetyku znajdziesz wysokie stężenia składników aktywnych, które pomogą wzmocnić i uelastycznić naczynka oraz załagodzić rumień. Serum przynosi ogromne korzyści, daje szybkie rezultaty i efekty, natomiast z uwagi na lekką konsystencję potrzebuje być stosowane z kremem. To krem zapewnia odpowiednie nawilżenie, odżywienie i ochronę — tak bardzo potrzebne skórze naczynkowej.
Jaki krem na dzień i na noc dla cery naczyniowej?
Krem jako kosmetyk — fundament w pielęgnacji skóry naczynkowej przynosi ulgę i komfort. Jaki krem do skóry naczynkowej będzie najlepszym wyborem? Zdecydowanie ten o bezpiecznym składzie i formule, która będzie działać niczym ochronny kompres. Dobrze jest dopasować konsystencję do potrzeb.
Na dzień najlepiej sprawdzają się lekkie, które stanowią również dobrą bazę pod makijaż. Ponieważ przy cerze naczynkowej obowiązkowo na dzień powinno nakładać się filtry UV, można zastosować krem, który dodatkowo taką ochronę posiada.
Na noc z kolei doskonałe są kremy bogatsze w konsystencji, które w czasie snu, gdy nasza skóra się regeneruje, maksymalnie ją w tym wspierają.
Ważną kwestią przy wyborze kremu jest pielęgnacja cery naczynkowej zimą. Ponieważ cera ta silnie reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz niskie temperatury i mróz, bogaty, odżywczy krem lipidowy uchroni ją przed pogorszeniem stanu.
Skuteczne naturalne kosmetyki do cery naczynkowej – nasze rekomendacje
Mając cerę naczynkową, a jednocześnie przestrzegając opisanych zasad i porad, można w dużym stopniu zniwelować dyskomfort i podrażnienia, które na co dzień przysparzają kłopotów. Życzę Ci, by od teraz pielęgnacja przynosiła ukojenie, radość i tak potrzeby naczynkom spokój. Dla ułatwienia, poniżej zestawienie sprawdzonych kosmetyków :)
1. Oczyszczanie cery naczynkowej
Oczyszczający koncentrat z olejem lnianym Polny Warkocz to delikatny olejek myjący, który w kontakcie z wodą zamienia się w białą emulsję. Łatwo się zmywa i pozostawia uczucie odświeżenia.
Galaretka do demakijażu i mycia twarzy My Magic Essence to wyjątkowy kosmetyk o żelowej formie oleju, który dba o barierę hydrolipidową. Ze względu na składniki aktywne, możesz ją pozostawić na twarzy na kilka minut jako łagodzącą maskę, a następnie zmyć.
Odżywczo-nawilżający żel do mycia twarzy Figa Mokosh zawiera kompleks 5 minerałów, które łagodzą podrażnienia i działają antyoksydacyjnie. Skóra po użyciu zachwyca miękkością i gładkością.
Hydrofilny olejek myjący Marchew i Pomarańcza Cztery Szpaki to kompleks olejów: makadamia, z nasion marchwi i żurawinowego, które dokładnie oczyszczają i zapewniają odżywioną, elastyczną skórę.
[product id="769, 1459, 867, 1584"]
2. Tonizacja cery naczynkowej
Nawilżający tonik-mgiełka Resibo działa łagodząco, przeciwzapalnie, łagodzi zaczerwienienia i szorstkość. Aplikacja w formie sprayu pozwala go używać wygodnie i w każdym momencie dnia.
Cytrusowa esencja Acerola Iossi zawiera kwas hialuronowy, niacynamid, hydrolat z zielonej herbaty, kwiatu lipy i róży damasceńskiej. Wyraźnie poprawia nawilżenie, koi i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Algowa esencja tonizująca Mawawo zawiera wysokie stężenie ekstraktu z 5 alg oraz NMF-naturalny czynnik nawilżający. Wzmacnia funkcje ochronne skóry i przynosi ulgę przy podrażnieniu.
Hydrolat z melisy CUDO koi, odświeża i nawilża. Pozostawia wygładzoną skórę i wyreguluje produkcję sebum.
Esencja ekstraktem z skrzypu polnego Polny Warkocz regeneruje skórę i zawiera krzemionkę, która uszczelnia naczynia krwionośne.
[product id="1507, 714, 1686, 1335, 1202"]
3. Serum dla cery naczynkowej
Serum Dzika Róża Iossi wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, widocznie poprawia kondycję skóry i koloryt. Skóra z każdym użyciem jest coraz bardziej gładka, rozświetlona i zregenerowana. Konsystencja lekkiego olejku niweluje suchość i spięcie.
Witaminowy olejek Vitamin Bomb My Magic Essence to prawdziwa bomba witaminowa dla skóry, o lekkiej olejkowej konsystencji. Posiada stężenie aż 7% witaminy C, które świetnie radzi sobie z uszczelnianiem naczynek krwionośnych.
Róża-Malina serum do twarzy Ministerstwo Dobrego Mydła z roślinną lanoliną, kompleksem witamin i koenzymem Q10 uelastycznia skórę, zmniejsza zaczerwienienia i niweluje uczucie ściągnięcia.
No Age aktywne serum z witaminą C Bioup zawiera 8% stężenie witaminy C, działa przeciwzapalnie, przeciwstarzeniowo i skutecznie wzmacnia naczynka.
[product id="87, 755, 1766, 1242"]
4. Krem dla cery naczynkowej
Krem Aksamitna Róża Iossi nawilża, odżywia i wygładza. Działa przeciwstarzeniowo, redukuje drobne linie i zmarszczki. Poprawia mikrocyrkulację krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.
Comfort Skin krem odżywczy do twarzy My Magic Essence to odżywcza kuracja przeciwstarzeniowa w formie bogatego kremu. Poprawia elastyczność, nadaje zdrowy koloryt, chroni przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
Mazidło ze skrzyp polnego dla naczynkowej skóry Polny Warkocz to gęsty, odżywczy krem, który po aplikacji zmienia się w masełko. Świetnie kondycjonuje cerę naczynkową poprzez wzmocnienie i regenerację.
Krem z kwasem laktobionowym - skóra naczynkowa, trądzik różowaty Mawawo nawilża, koi, wspiera odbudowę bariery hydrolipidwej. Zawiera między innymi ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i poprawia ich elastyczność.
Krem do twarzy SPF50 Anti Age Derma Sun to przeciwstarzeniowy krem zapewniający wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Zawiera kwas hialuronowy i pentavitin, które pomagają zachować odpowiedni poziom nawilżenia i elastyczność skóry.
5. Peelingi dla cery naczynkowej
Peeling enzymatyczny Ananas Żurawina Asoa to delikatny peeling, który sprawdzi się w przypadku skóry bardzo wrażliwej. Łagodnie i skutecznie złuszcza obumarły naskórek przywracając skórze promienność.
Peeling-Maska oczyszczająco-rozświetlająca Polemika wygładza skórę bez efektu podrażnienia. Zawiera kojący d-pantenol i naturalny skwalen roślinny, który wspomaga odbudowe warstwy hydrolipidowej.
[product id="1046, 917"]
6. Maski dla cery naczynkowej
Biała Glinka Ministerswo Dobrego Mydła działa oczyszczająco i regenerująco, wyraźnie wygładza skórę i nadaje jej zdrowy wygląd. Można ją stosować mieszając z wodą lub wybranym hydrolatem.
Maseczka żurawina i dzika róża z czerwoną glinką Iossi wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia koloryt skóry, nawilża i działa liftingująco. Maseczkę można zmieszać z wodą lub wybranym hydrolatem i pozostawić na 15 minut.
Gotowa maseczka do cery wrażliwej i naczyniowej Asoa zawiera ekstrakt z czarnej borówki i witaminę B3. Zmiękcza, odżywia i wygładza skórę a także uszczelnia naczynia krwionośne.
[product id="1855, 81, 1009"]
7. Akcesoria dla cery naczynkowej
Jadeitowy dwustronny roller do masażu zadziała kojąco i łagodząco dzięki chłodowi naturalnego kamienia. Ponadto zniweluje opuchnięcia, poprawi krążenie krwi i drenaż limfy. Można nim rozprowadzić też serum, dzięki czemu podbije się jego wyciszające skórę działanie.
Wielorazowe waciki kosmetyczne z bawełny organicznej są niezwykle delikatne, pomagają usunąć makijaż i oczyścić twarz bez nieprzyjemnego pocierania i szorstkości charakterystycznych dla tradycyjnych wacików jednorazowych.
Gąbka Konjac Rudy Lis z Rumiankiem do cery wrażliwej i podrażnionej jest idealna do skóry skłonnej do podrażnień i zaczerwienień dzięki łagodzącemu wyciągowi z rumianku oraz kompleksowi witamin i minerałów. Z nazwy gąbka a w rzeczywistości po namoczeniu wodą przypomina miękką poduszeczkę, która gładko sunie po skórze i masuje ją. Skutecznie ją oczyszcza i pozostawia komfort. Można ją używać samodzielnie z wodą lub z ulubionym produktem do oczyszczania.
[product id="429, 694, 459"]
Daj koniecznie znać, jak wygląda Twoja pielęgnacja skóry wrażliwej naczynkowej. Co najlepiej się sprawdza i co możesz polecić naszym czytelniczkom :)