Asortyment Moje zakupy
 • Promocje

 • Nowości

 • Typ skóry

 • Akcesoria

 • Twarz

 • Ciało

 • Włosy

 • Intymność

 • Wegańskie

 • Dziecko

 • Dla panów

 • Dom

 • Jak sprawdzić swój typ cery?

  0
  Jak sprawdzić swój typ cery?

  Szukając kosmetyków odpowiednich do naszej skóry, często wspieramy się podpowiedziami producenta sugerującymi, do jakiego typu skóry kosmetyk będzie najlepszy. Co jednak jeśli określenie typu cery wcale nie jest takie proste i oczywiste? W jaki sposób sprawdzić jaki typ skóry posiadam? Jak rozpoznać typ cery? Co wskazuje na to, że skóra jest mieszana, a kiedy staje się skórą tłustą? Co jeśli moja sucha skóra, jest także skórą naczynkową? Jak rozpoznać rodzaj cery? Czytaj dalej.

  Na początek chciałabym pokrótce omówić typy i podtypy cery. Na końcu wpisu znajdziesz natomiast domowe sposoby, dzięki którym rozpoznanie swojego typu skóry powinno być łatwiejsze.

  A jeśli znasz już swój typ cery i szukasz naturalnych kosmetyków, które najlepiej o nią zadbają, rzuć okiem na kategorię "Typy skóry". Znajdziesz tam produkty dopasowane do poszczególnych typów cery z podziałem na etapy pielęgnacji :)

  Jak rozpoznać typ cery?

  Rozróżniamy 4 podstawowe typy skóry:

  • skóra normalna
  • skóra sucha
  • skóra tłusta
  • skóra mieszana

  Skóra normalna — jak rozpoznać ten typ cery?

  Skóra normalna – jeśli posiadasz skórę normalną, pielęgnacja zapewne nie przysparza Ci ona problemów. Skóra normalna jest elastyczna, nie widać na niej niedoskonałości ani rozszerzonych porów. Ten typ cery nie reaguje nadwrażliwością na składniki w kosmetykach, ani na warunki atmosferyczne. Skóra jest gładka, widoczny jest na niej zdrowy glow.

  Skóra sucha — jak rozpoznać ten typ skóry?

  Skóra sucha to skóra wytwarzająca niewielką ilość sebum. Jest podatna na podrażnienia, ma tendencję do łuszczenia się, suchych skórek. Pory zazwyczaj są mało widoczne, skóra jest cienka, brak jej blasku, bywa szorstka, zaróżowiona, matowa. Po umyciu twarzy wodą odczuwasz ściągnięcie, suchość, dyskomfort i masz natychmiastową potrzebę nałożenia kremu.

  Skóra tłusta - czym się charakteryzuje i jak poznać ten typ skóry?

  Skóra tłusta – to cera, której głównym problemem jest nadprodukcja sebum. Jest to skóra grubsza, z widocznymi porami, w ciągu dnia intensywnie świeci się, często ma ziemisty kolor. Nadprodukcja sebum może być powodem powstawania niedoskonałości – zaskórników/ wyprysków/ trądziku. Dokładając do twarzy chusteczkę, zauważysz na niej dużą ilość sebum.

  Czym charakteryzuje się cera mieszana i jak ją rozpoznać?

  Skóra mieszana – to kombinacja dwóch wcześniej wymienionych typów cery – suchej i tłustej. Suche, wrażliwe są zazwyczaj policzki, natomiast strefa T (czoło, nos, broda) charakteryzuje się nadprodukcją sebum i ma tendencje do świecenia się. Powiększone pory widoczne są najczęściej na nosie, w okolicy brody i czoła. W tych miejscach mogą pojawiać się zaskórniki. Pielęgnacja tego typu cery jest problematyczna i dobierając kosmetyk, powinniśmy wziąć pod uwagę potrzeby całej skóry.

  Jak rozpoznać typ cery - blog

  Jak rozpoznać konkretny rodzaj cery?

  Cztery podstawowe typy skóry, zazwyczaj pozwalają łatwo się rozpoznać. Trudniej jednak kiedy nasza skóra wykazuje cechy kilku cer jednocześnie. Oprócz czterech podstawowych typów skóry wyróżniamy także jej podtypy.

  Oprócz czterech podstawowych typów skóry wyróżniamy także jej podtypy:

  • cera naczynkowa,
  • cera wrażliwa,
  • cera trądzikowa,
  • cera odwodniona,
  • cera dojrzała

  Jak poznać cerę wrażliwą i naczynkową?

  Wrażliwa – to skóra, która bardzo często reaguje podrażnieniem nie tylko na używane kosmetyki, ale także na zmianę temperatur, po wysiłku, po zjedzeniu ostrych potraw, wypiciu alkoholu. Możesz odczuwać pieczenie, szczypanie, cera jest zaczerwieniona.

  Naczyniowa – to skóra płytko unaczyniona, na której widoczne są drobne naczynka, często występuje zarumieniona, odczuwamy pieczenie. Reaguje na zmiany temperatury, promieniowanie UV, ostre jedzenie, alkohol. Wymaga delikatnej, kojącej pielęgnacji.

  Skóra odwodniona i jej objawy

  Odwodniona – często określana jako synonim skóry suchej, choć to błąd. Jest to skóra łuszcząca się, na której możemy zauważyć suche skórki, jest wrażliwa na warunki atmosferyczne. I to w sumie wszystko, co łączy ją z suchą skórą. Skóra odwodniona nie jest typem skóry, a jedynie stanem skóry, pojawiającym się kiedy popełniamy błędy pielęgnacyjne, żywieniowe, może być też objawem problemów zdrowotnych. Często pojawia się zimą kiedy włączamy ogrzewanie i powietrze jest suche.

  Skóra odwodniona może wystąpić zarówno w przypadku cery suchej, jak i mieszanej i tłustej. Dzieje się tak często kiedy walcząc z nadprodukcją sebum, nadmiernie matowimy ją, nie nawilżamy, nadmiernie złuszczamy. Dostaje więc ona komunikat, aby zwiększyć produkcję sebum. I tak wpadamy w błędne koło.

  Skóra trądzikowa — jak ją rozpoznać?

  Trądzikowa – to skóra z tendencją do powstawania stanów zapalnych. Zazwyczaj ma wiele cech skóry tłustej. Skóra trądzikowa dotyka zarówno osoby w wieku nastoletnim, jak i osoby dorosłe. Na trądzik wpływ ma wiele czynników, takich jak zaburzenia hormonalne, alergie pokarmowe, stres, dieta, niewłaściwa pielęgnacja.

  Skóra dojrzała — czym się charakteryzuje?

  Dojrzała – jest to podtyp skóry, o którym mówimy najczęściej powyżej 40 roku życia. Skóra dojrzała najczęściej jest także skórą suchą (wynika to z faktu, że z wiekiem spada aktywność gruczołów łojowych). Na skórze pojawiają się na niej drobne linie, traci ona swoją elastyczność, jest cienka, może być podatna na podrażnienia, zaczerwienienia.

  Pomocne domowe sposoby na rozpoznanie typu cery

  Jak widać, określenie typu skóry nie jest prostym zadaniem. Są jednak sposoby, które nam to ułatwią. W celu rozpoznania swojego typu skóry możemy wykonać test, który pomoże nam w jej określeniu.

  Jaki to test, w jaki sposób go wykonać? Opcje są dwie:

  1. Test Mycia
  2. Test Serum

  Jak sprawdzić typ cery — test mycia

  1. Umyj twarz delikatnym żelem lub pianką do mycia twarz.
  2. Delikatnie osusz skórę ręcznikiem (nie pocieraj, ręcznik delikatnie dokładamy do twarzy, stosując metodę delikatnego oklepywania).
  3. Po osuszeniu rozpoczynamy etap obserwacji. Przyglądamy się, jak nasza skóra wygląda po umyciu.
  • Czy skóra jest gładka i miękka?
  • Jak wyglądają pory? Czy nie są powiększone?
  • Czy odczuwasz ściągnięcie, napięcie skóry?

  Najlepiej zapisać swoje spostrzeżenia.

  To samo zadanie powtarzamy po 3-5 minutach od umycia.

  • Czy skóra nie jest ściągnięta? Odczuwasz nieprzyjemne napięcie skóry?
  • Czy nie są widoczne na niej suche skórki?

  Na tym etapie jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy skóra jest sucha lub odwodniona, czy raczej normalna.

  Jeśli po umyciu i odczekaniu kilku minut nie odczuwasz dyskomfortu, ściągnięcia, pieczenia z dużym prawdopodobieństwem można określić Twoją cerę jako normalną (bez cech odwodnienia).

  Jeśli zaraz po umyciu lub po odczekaniu 3-5 minut odczuwasz dyskomfort, ściągnięcie i natychmiastową potrzebę nałożenia serum lub kremu – to znak, że Twoja cera ma zaburzoną równowagę.

  Jednak aby określić, jaki ma się typ cery, potrzebujemy dodatkowego czasu i obserwacji. Stąd wspomniana wcześniej godzina. Po tym czasie jesteśmy w stanie wyciągnąć wiele wniosków.

  Jeśli po godzinie od umycia, Twoja skóra nie odczuwa już dyskomfortu, nie masz poczucia ściągniętej, przesuszonej skóry, a także jesteś w stanie zaobserwować, że w niektórych partiach twarzy (lub na całej jej powierzchni), widoczne jest sebum, najprawdopodobniej Twoja skóra jest skórą mieszanką lub tłustą.

  Jeśli jednak trudno było Ci wytrzymać godzinę, bez nakładania na twarz kremu, odczuwasz jej napięcie, brak elastyczności, na skórze widoczne są suche skórki, skóra najprawdopodobniej jest skórą suchą lub silnie odwodnioną.

  Jak sprawdzić typ cery — test serum

  Test ten pozwali nam określić stan bariery naskórkowej. Jak określić typ cery przy pomocy serum? Przy metodzie tej potrzebować będziemy serum nawilżającego (najlepiej jeśli w składzie zawierać będzie kwas hialuronowy, który zatrzymuje w naskórku wilgoć).

  Jak poprawnie wykonać test serum?

  1. Umyj twarz delikatnym żelem lub pianką do mycia twarzy.
  2. Jako drugi krok nałóż ulubiony tonik lub hydrolat.
  3. Teraz czas na wspomniane serum nawilżające (nakładamy tylko serum, nie nakładamy kremu).
  4. Po nałożeniu serum odczekujemy ok. 1-2h i obserwujemy, jak wygląda skóra.

  Test ten pokaże nam, jak działa bariera naskórkowa. Nakładamy serum, które zatrzymuje wilgoć w naskórku, ale nie nakładamy kremu (czyli kosmetyku który przeciwdziała odparowywaniu wody).

  Jeśli po upływie godziny, czujesz, że Twoja skóra odczuwa komfort, nie jest ściągnięta, Twoja cera jest zapewne skórą normalną.

  Jeśli sebum widoczne jest tylko w strefie T (broda, nos, czoło), natomiast policzki pozostają suche, Twoja cera z dużym prawdopodobieństwem jest cerą mieszaną.

  Jeśli po tym czasie, Twoja twarz świeci się na całej swej powierzchni, najprawdopodobniej masz do czynienia z cerą tłustą.

  Jeśli jednak przez czas trwania testu odczuwałaś dyskomfort, ściągnięcie, przesuszenie i czekałaś aby nałożyć na skórę krem, Twoja skóra jest zapewne skórą suchą.

  Jak widać, określenie typu skóry nie jest prostym zadaniem. Testy domowe są jednak tylko wskazówką, którą warto wziąć pod uwagę w rozpoznawaniu typu skóry. Ważne jest obserwowanie reakcji skóry na pielęgnację, warunki atmosferyczne, momenty w których staje się problematyczna.

  Tylko znając swój typ skóry, najlepiej będziemy w stanie odpowiedzieć na jej potrzeby. Mam nadzieję, że ten wpis Ci to ułatwi :)

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl