Asortyment Moje zakupy
  • Promocje

  • Nowości

  • Typ skóry

  • Akcesoria

  • Twarz

  • Ciało

  • Włosy

  • Intymność

  • Wegańskie

  • Dziecko

  • Dla panów

  • Dom

  • Olejowanie włosów. Jakie daje efekty, jak olejować włosy i jaki olejek wybrać?

    1
    Olejowanie włosów. Jakie daje efekty, jak olejować włosy i jaki olejek wybrać?

    Chcesz, żeby by Twoje matowe włosy odzyskały naturalny blask, puszące się i niesforne kosmyki zostały okiełznane, a końcówki zregenerowane? Rozwiązaniem jest regularne olejowanie włosów. Jakie efektów możesz się spodziewać po olejowaniu? Jak poprawnie wykonać ten zabieg pielęgnacyjny? W końcu, jaki olejek do włosów wybrać, żeby efekty były najlepsze przy twoim typie włosów? O tym wszystkim dowiesz się z tego wpisu.

    Na czym polega olejowanie włosów?

    Olejowanie to nic innego jak pielęgnacja włosów poprzez nakładanie na nie olei czy serum olejowych odpowiednio dobranych do ich potrzeb czy porowatości. Oleje roślinne pod względem budowy są bardzo podobne do warstwy lipidowej chroniącej naskórek i sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe w skórze głowy. To dlatego olejowanie włosów jest tak skuteczną metodą pielęgnacyjną.

    Dlaczego warto olejować włosy?

    Oleje zastosowane na skalp zadbają o skórę głowy i cebulki włosów, a nałożone na końcówki sprawią, że włosy będą sypkie, błyszczące, odżywione i łatwiejsze do rozczesania. Oleje działają nie tylko na powierzchni włosów, otulając je warstwą ochronną, ale również w ich wnętrzu. Docierają do cebulek włosów i wzmacniają je, zapewniając im zdrowie od wewnątrz. Regularne olejowanie włosów poprawia ich kondycję od środka. Pierwsze efekty zauważysz już po pierwszym zabiegu olejowania. Tym łatwiej zdecydować się na ten pierwszy raz z olejowaniem.

    Olejowanie włosów

    Efekty po olejowaniu włosów:

    • odżywione i nawilżone włosy
    • wygładzone końcówki, zabezpieczone przed rozdwajaniem się
    • wzmocnione cebulki
    • uregulowane wydzielanie sebum
    • lśniące, elastyczne, sypkie i gładkie włosy
    • włosy są chronione przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych
    • mniej plączące się włosy, łatwiejsze do rozczesania

    Od czego zacząć olejowanie włosów?

    Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup oleju lub serum do olejowania włosów. Szukając preparatu do zabiegu olejowania zwróć szczególną uwagę na dobór oleju do porowatości włosów i ich aktualnej kondycji, ale również na jego skład. Wybieraj produkty bazujące na naturalnych olejach roślinnych, bez silikonów.

    Podczas olejowania włosów ważne jest, by nie przesadzić z ilością nakładanego oleju. Kosmyki nie powinny ociekać olejem. Zazwyczaj do olejowania włosów wystarczą 1-2 łyżki oleju lub serum olejowego, by pokryć włosy na całej długości.

    Jeśli chcesz, by olejowanie włosów przyniosło najbardziej zjawiskowe rezultaty, to pamiętaj, by aplikować olej na w miarę czyste włosy. Nie musisz ich myć przed zabiegiem olejowania, ale ważne jest, by nie były tłuste i pokryte grubą warstwą produktów do stylizacji.

    Najczęściej popełniane błędy podczas olejowania włosów:

    • źle dobrany olej
    • nieodpowiedni czas trzymania oleju na włosach
    • nakładanie zbyt dużej ilości oleju
    • postawienie wyłącznie na olejowanie włosów
    • niewłaściwy sposób zmywania oleju
    • niedomywanie oleju z włosów
    • nieregularne lub zbyt częste olejowanie włosów

    Olejowanie włosów - zniżka

    Jak dobrać olej do Twojego typu włosów?

    Zastanawiasz się jak dobrać odpowiednie olejki lub serum (mieszanki olejów) do Twojej czupryny?

    Na pewno wiesz, czy Twoje włosy są suche czy raczej przetłuszczające się, zniszczone farbowaniem, proste czy kręcone. Pytanie, czy potrafisz określić ich porowatość? Jeśli chcesz wiedzieć, czy są nisko, wysoko czy średnioporowate, koniecznie przeczytaj ten wpis na naszym blogu.

    Dlaczego tak ważne jest dobranie oleju odpowiedniego do porowatości włosów? Niedopasowany właściwie olej może dać efekt odwrotny do oczekiwanego. W zależności od porowatości każdy typ włosów ma swoje potrzeby. Jeśli nałożymy na włosy niskoporowate olej do wysokoporowatych, to możemy w efekcie obciążyć i usztywnić kosmyki. I odwrotnie, jeśli na włosy o wysokiej porowatości nałożymy olej przeznaczony do niskoporowatych, to będą one sianowate i spuszone.

    A co jest mam włosy farbowane czy rozjaśniane? Bez obaw! Rozjaśnianie włosów czy ich koloryzacja nie stanowią przeszkody w zabiegu olejowania. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Olejowanie włosów po farbowaniu najlepiej wykonać dopiero tydzień po koloryzacji, nie zaleca się wykonywania go bezpośrednio po farbowaniu. Oleje mogą powodować wypłukiwanie koloru, dlatego unikaj olejów takich jak olej kokosowy czy olej kakaowy. Najlepiej do olejowania włosów farbowanych sprawdzą się oleje do włosów o wysokiej porowatości, które mają właściwości przedłużające trwałość koloru.

    Jeśli chodzi o olejowanie włosów rozjaśnionych to jest to kuracja bardzo polecana po tego typu zabiegach. Włosy rozjaśniane są szczególnie delikatne i wysuszone, a ich struktura może być zaburzona, dlatego olejowanie włosów to świetny sposób na przywrócenie im zdrowej kondycji, elastyczności i zregenerowanie kosmyków.

    Olej a porowatość włosów

    Olejowanie włosów wysokoporowatych

    Do olejowania włosów o wysokiej porowatości najlepsze są oleje wielonienasycone (niewnikające) o dużych cząsteczkach, które odbudowują ubytki w strukturze włosa i działają silnie odżywczo. Do tej grupy zaliczają się: olej konopny, olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, olej z kiełków pszenicy, olej z orzechów laskowych, olej z pestek brzoskwini, olej z nasion jeżyny, olej z nasion porzeczki, olej z pestek dyni, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki, olej rycynowy, olej z nasion truskawki, olej awokado, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów, olej z wiesiołka, olej z pestek moreli, olej z orzechów włoskich czy olej z pachnotki.

    Olejowanie włosów średnioporowatych

    Jeśli jesteś posiadaczką włosów o średniej porowatości, to podczas olejowania postaw na oleje jednonienasycone. Te oleje nazywane są również olejami półwnikającymi, gdyż ich cząsteczki są trochę większe. Dzięki swoim właściwościom uzupełniają ubytki w strukturze włosa i tworzą na włosach delikatną warstwę ochronną. Do olejowania włosów średnioporowatych polecamy olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej jojoba, olej arganowy, olej makadamia, olej z awokado, olej z nasion baobabu, olej lniany, olej słonecznikowy, olej rycynowy, oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, olej z pestek dyni, olej rokitnikowy, olej rzepakowy, olej arachidowy, olej z pestek moreli oraz olej z pestek śliwki.

    Olejowanie włosów niskoporowatych

    Do zabiegu olejowania włosów o niskiej porowatości najlepiej sprawdzą się oleje nasycone składające się z małych cząsteczek (są najbardziej wnikające) oraz masła. Do tej grupy należą między innymi olej kokosowy, olej palmowy, olej rycynowy, olej lniany, olej słonecznikowy oraz olej babassu. Do olejowania włosów niskoporowatych dobrze sprawdzą się treściwe masła takie jak masło shea, masło kakaowe, masło murumuru, masło cupuacu, masło mango.

    Polecane oleje do włosów

    A teraz uzbrojona w tę wiedzę, możesz wybrać najlepszy olejek. Dla ułatwienia podrzucam najlepsze, naturalne olejki do włosów wraz z krótkimi opisami:

    Serum do włosów średnioporowatych 4 Szpaki to mieszanka wyselekcjonowanych olejów, które zadbają o włosy o średniej porowatości. Ochroni je przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych, wzmacnia, regeneruje i nawilża. Stymuluje wzrost włosów, poprawia ich strukturę oraz sprawi, że się mocne, błyszczące i miękkie. Korzystnie wpływa na suche, zniszczone włosy, czyli te, które poddawane były częstym zabiegom koloryzującym lub intensywnemu stosowaniu suszarki..

    Serum do włosów wysokoporowatych 4 Szpaki dogłębnie nawilży nawet mocno zniszczone i przesuszone włosy, które straciły swoją witalność i sprężystość. Zabezpiecza pasemka przed wszelkimi czynnikami niekorzystnie działającymi na włosy. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Odżywia cebulki oraz ogranicza nadprodukcję łoju, zmniejszając problem przetłuszczania się. Serum wzmocni kosmyki na całej długości, ułatwi ich rozczesywanie i modelowanie, a do tego ujarzmi nawet najbardziej niezdyscyplinowane pasemka.

    Serum do włosów niskoporowatych 4 Szpaki nawilża i wzmacnia włosy, zmniejsza swędzenie skóry głowy, łupież, łagodzi stany zapalne. Poprawia kondycję włosów, zabezpiecza je przed uszkodzeniami termicznymi i mechanicznymi i przeciwdziała wypadaniu i nadmiernemu wydzielaniu sebum przez gruczoły łojowe. Wzmacnia cebulki i wygładza włosy, nadając im zdrowy połysk.

    Nie zapomnij też o końcówkach :) Tu najlepszym rozwiązaniem będzie Serum Budująca Znajomość, które odżywi, wygładzi i zabezpieczy końcówki przed rozdwajaniem, bez obciążania włosów.

    Jak długo trzymać olej na włosach?

    To, na ile czasu zostawisz olej na włosach zależy od Ciebie oraz od metody olejowania, którą zastosujesz. W przypadku olejowania włosów nie ma restrykcyjnych ram czasowych, jak w przypadku stosowania odżywek czy masek. Ogólnie rekomendowane jest pozostawienie oleju na minimum kwadrans. W zależności od metody, czas pozostawienia oleju na włosach jest różny. Jeśli stosujesz olejowanie na sucho, na podkład nawilżający lub na mgiełkę to warto zostawić olej na włosach na minimum 40 minut. Natomiast podczas nocnego olejowania zostawiamy olej na włosach na całą noc. Olej pozostawiony na włosach zarówno na zbyt długi czas, jaki i na zbyt krótko może nie przynieść odpowiednich efektów. Eksperymentuj! Każde włosy są inne, dlatego warto wypróbować różne ramy czasowe trzymania oleju na włosach, by dobrać taki, który przyniesie najlepsze efekty.

    Jak często olejować włosy?

    Zabieg olejowania włosów wystarczy wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb Twoich kosmyków, częstotliwości ich mycia oraz tego jak dużo czasu możesz poświęcić na ich olejowanie. U osób myjących głowę codziennie lub 2-3 razy w tygodniu wystarczające będzie olejowanie włosów 1-2 razy w tygodniu. Natomiast, jeśli myjesz głowę raz w tygodniu to warto olejować włosy co mycie. Pamiętaj jednak o dopasowaniu odpowiedniego oleju i metody olejowania włosów.

    Olejowanie włosów na mokro

    Metoda na mokro dobrze sprawdzi się przy włosach suchych i zniszczonych. Olejowanie na mokro polega na aplikacji oleju lub serum olejowego na wcześniej zwilżone włosy. Możesz spryskać je swoim ulubionym hydrolatem, wodą różaną, sokiem z aloesu lub nalać wody do pojemnika z atomizerem i w taki sposób je zwilżyć. Włosy możesz również zmoczyć po prostu pod wodą, pamiętaj jednak by dobrze odsączyć nadmiar wody ręcznikiem. Przed nałożeniem oleju powinny być wilgotne, nie mokre.

    Jak olejować włosy?

    W jaki sposób wykonujemy olejowanie? Metod jest wiele.

    Można olejować na suche włosy, można na zwilżone mgiełką lub na podkład nawilżający.

    U mnie najlepiej sprawdza się, wspomniane wyżej, olejowanie na mokro. Oto krótka instrukcja jak olejować włosy tą metodą:

    1. Suche włosy spryskujemy np. wodą różaną, sokiem z aloesu.
    2. W tak przygotowane, rozczesane włosy wcieramy olej (niewielką ilość ok. pół do maksymalnie całej łyżki, w zależności od ich długości i objętości). W zależności od rodzaju włosów możecie nałożyć olej na całe włosy lub na partie, które potrzebują regeneracji, są zniszczone, przesuszone. U mnie (włosy suche na końcówkach, ale skóra głowy przetłuszczająca się) nie sprawdza się nakładanie oleju na skórę głowy, choć wiem, że niektóre osoby nakładają w ten sposób i u sprawdza się to świetnie, także warto testować, jak to jest u Was.
    3. Nałożony olej trzymamy ok. 30 minut (polecam owinąć włosy folią i założyć czepek lub bawełnianą czapkę).
    4. Po tym czasie zmywamy olej dużą ilością ciepłej wody, delikatnie odsączamy i nakładamy odżywkę. W ten sposób zemulgujecie odżywką olej i łatwo "wymyjecie" go z włosów. Następnie myjemy głowę szamponem. I gotowe!

    Włosy po takim zabiegu są miękkie, wyglądają zdrowo, nie są obciążone. Pamiętajcie, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości oleju, nie przyniesie to lepszych efektów 😉 Ważne, aby olej nakładać w delikatny sposób, bez mocnego naciągania, szarpania włosów, żeby nie uszkodzić ich mechanicznie.

    Jak zmyć olej z włosów?

    Wiesz już, jak olejować włosy. Teraz warto również dowiedzieć się, jak pozbyć się olejku ;) Oto dwie podstawowe metody.

    Zmywanie oleju łagodnym szamponem

    Olej po zabiegu olejowania włosów możesz zmyć szamponem. Wybierając szampon do usuwania oleju zwróć uwagę by był on delikatny, nie zawierał silikonów, SLS i SLES. Ta metoda zmywania oleju nie jest jednak najlepsza, gdyż delikatny szampon może nie domyć oleju do końca, przez co konieczne będzie dwukrotne umycie głowy.

    Emulgowanie oleju

    Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą zmywania oleju jest jego emulgowanie. Polega ono na nałożeniu maski lub odżywki na włosy pokryte olejem. Tak zastosowana odżywka lub maska zemulguje z olejem, czyli połączy się z nim, dzięki czemu ułatwi jego domycie. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zmycie oleju ciepłą wodą, a następnie nałożenie na odsączone z nadmiaru wody włosy odżywki lub maski. Tak zaaplikowaną odżywkę zostaw na włosach na około 20-30 minut. Po tym czasie zmyj ją, a następnie umyj włosy łagodnym szamponem. Drugim sposobem jest zastosowanie odżywki lub maski bezpośrednio na naolejowane włosy, bez uprzedniego zmywania wodą. Pozostaw odżywkę lub maskę na włosach na około 20 - 30 minut, a następnie zmyj. Kolejnym krokiem jest umycie skóry głowy i włosów delikatnym szamponem i gotowe :)

    Akcesoria, które uprzyjemnią olejowanie włosów

    Do olejowania i nie tylko, świetnie sprawdzą się turbany do włosów Anwen. Idealne do osuszania i pielęgnacji włosów czy ploppingu. Turban nałożony po zastosowaniu oleju sprawi, że produkt lepiej wniknie w głąb włosów i skórę głowy.

    Pielęgnację skóry głowy możesz uzupełnić o masaż grzebieniem jadeitowym. Taki zabieg zwiększa ukrwienie skóry głowy, przez co włosy stają się mocniejsze, przestają wypadać, a nawet pojawiają się nowe. Przy regularnym masażu kosmyki są zdrowsze i mocniejsze.

    A jeśli lubisz związywać włosy, to koniecznie sprawdź nasze gumki do włosów, które nie wyrywają, nie powodują odgnieceń i nie niszczą kosmyków. Są piękne, a zarazem praktyczne i bardzo dobrze utrzymują włosy.

    {fx-PM-41}

     

    Komentarze do wpisu (1)

    22 lutego 2022

    Dzięki za to kompendium wiedzy o tym jak olejować włosy. Na pewno się przyda.

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoper.pl